Pro milovníky mastichy přináším překlad článku „Mastic gum: How it works“ („Masticha: jak funguje?“) z webu https://www.medicalnewstoday.com, kde se o chioské mastiše objevil text, který tuto pryskyřici popisuje a hodnotí její využití, klady a zmiňuje provedené studie. Masticha je pryskyřice nebo-li míza, která vytéká z mastichového stromu. Mastichový strom je stále zelený keř, který roste na řeckém ostrově Chios.
Lidé používají mastichu pro její léčivé vlastnosti po celá staletí. První známý odkaz na mastichovou pryskyřici se datuje do 5. století. Některé důkazy naznačují, že masticha je antioxidantem, který má protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.Masticha se dá žvýkat jako normální žvýkačka, nebo ji můžete polykat ve formě tobolek, kapslí nebo prášku. K dispozici je také mastichový éterický olej.
Žádné studie neprokázaly, že masticha může léčit jakékoli potíže. To znamená, že existují pouze určité důkazy, které naznačují, že masticha může pomoci při problémech, jako je žaludeční nevolnost a problémy v dutině ústní. Masticha má nízké riziko závažných nežádoucích účinků. Před užíváním mastichy anebo jiných přírodních doplňků je vždy na místě konzultace s lékařem.V tomto článku se dozvíte více o použití a kladech mastichy a také o některých možných rizicích.
Použití a výhody mastichy
Lidé používají mastichu z různých zdravotních důvodů. Ikdyž je studií o mastiše relativně malý počet, jsou jejich výsledky slibné pro léčbu zažívacích obtíží a pro zdraví dutiny ústní. Její antioxidační účinky mohou být prospěšné také při onemocněních srdce a rakoviny. Odborníci však potřebují více rozsáhlých studií na lidech, než ji budou moct doporučit jako léčbu vážných zdravotních problémů.Níže jsou uvedena některá možná použití mastichy a její přínosy pro zdraví.
Ochrana zdraví dutiny ústní
Jedna studie z roku 2007 zjistila, že žvýkání mastichy může pomoci předcházet zubním kazům. Po 15 minutách žvýkání mastichy měli lidé, kteří ji žvýkali, v ústech nižší hladiny určitých bakterií. Hladiny bakterií byly po 135 minutách ještě nižší. Placebo neposkytlo stejné výsledky. Další studie u 20 studentů zubního lékařství zjistila, že ti, kteří žvýkali mastichu, měli v ústech nižší hladinu určitých bakterií.Tyto bakterie mohou vést k onemocnění plaku a dásní.Ti, kteří si přejí používat mastichu ze zdravotních důvodů, ji mohou žvýkat po dobu nejméně 15 minut, několikrát denně.
Snižuje bolest žaludku a pálení žáhy
Masticha může pomoci při určitých zažívacích potížích.Jedna studie například zjistila, že u lidí, kteří používali mastichu, došlo ke zlepšení určitých typů zažívacích potíží a bolesti žaludku. Měli obecně méně bolesti žaludku a méně bolesti žaludku způsobené úzkostí. Rovněž ohlásili menší pálení žáhy.Lidé ve studii užívali 350 miligramů (mg) mastichové pryskyřice třikrát denně.
Uklidnění žaludečních vředů
Masticha může také pomoci léčit příznaky žaludečních vředů nebo peptických vředů. Starší studie provedená u 38 lidí zjistila, že masticha může zlepšit příznaky žaludečních vředů. Ti, kteří užívali 1 gram (g) mastichy denně, hlásili po 2 týdnech snížení příznaků žaludečních vředů. Lidé, kteří užívali placebo, tento benefit neohlásili.Výzkum naznačuje, že užívání 1 g mastichy denně, rozdělené do tří dávek, může uklidnit příznaky spojené se žaludečními vředy.
Snižování bakterií Helicobacter pylori v žaludku
Infekce bakterií H. pylori je hlavním rizikovým faktorem pro vznik žaludečních vředů. Tyto bakterie mohou být také rizikovým faktorem pro rakovinu žaludku.Starší studie zjistily, že masticha má antibakteriální účinky proti H. pylori. Studie z roku 2010 například zjistila, že masticha odstranila infekci H. pylori po 14 dnech lépe než placebo.
Další článek uvádí, že masticha má schopnost zabíjet H. pylori, ale studie neprokázaly, že může úplně odstranit infekci H. pylori.V jiné studii vědci testovali mastichu ve formě éterického oleje proti H. pylori. Olej měl antibakteriální účinky proti některým kmenům H. pylori, které jsou rezistentní na antibiotika. Vědci zjistili tyto účinky v laboratoři – ne u lidí.Lidé, kteří chtějí používat mastichu jako pomoc s příznaky vředů, mohou zkusit užívat 350 mg třikrát denně. Studie ukazují, že lidé, kteří užívali tato množství, neměli závažné vedlejší účinky.
Uklidnění zánětlivého onemocnění střev
Některé důkazy naznačují, že masticha může také pomoci při zánětlivých onemocněních střev (IBD), jako je Crohnova choroba. Jedna recenze konstatuje, že masticha zlepšila některé ukazatele Crohnovy choroby u lidí, kteří měli onemocnění aktivní. Další studie se 60 lidmi s IBD zjistila, že u těch, kteří užívali mastichu, došlo po 3 měsících k výraznému zlepšení markerů IBD. Lidé ve studii užívali 2,8 g mastichy denně.
Regulace hladiny cholesterolu a cukru v krvi
Mít vysoký cholesterol a vysokou hladinu cukru v krvi může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a cukrovky typu 2, podle důvěryhodného zdroje Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Některé malé studie naznačují, že masticha může lidem pomoci zlepšit hladinu cholesterolu i cukru. Studie na 156 zdravých dobrovolnících například zjistila, že osoby užívající mastichu měly po 8 týdnech nižší celkový cholesterol a hladinu cukru v krvi. Dobrovolníci, kteří zaznamenali zlepšení hladiny cholesterolu a cukru v krvi, užívali 330 mg surové mastichy třikrát denně. U těch, kteří užívali placebo, nebo polymer-free mastichu a mastichový prášek, nedošlo k žádnému zlepšení.
Další malá studie zdravých japonských mužů zjistila, že ti, kteří užívali 5 g mastichového prášku denně, měli po 6 měsících nižší hladinu triglyceridů a inzulínu. U těch, kteří užívali mastichový prášek a cvičili třikrát týdně, došlo k největšímu zlepšení. Osoba by měla spolupracovat se svým lékařem na udržení zdravé hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Pro ty, kteří chtějí vyzkoušet mastichu jako doplněk, některé výzkumy naznačují, že může být účinná dávka 330 mg třikrát denně.
Potenciálně boj s rakovinou
Některé rané výzkumy naznačují, že mastichový olej by mohl pomoci v boji proti určitým typům rakoviny.Studie na myších zjistila, že mastichový olej měl protinádorový účinek na rakovinu tlustého střeva. Další studie na myších zjistila, že mastichový olej může pomoci s typem rakoviny plic. Mastichový olej může podle jedné studie také pomoci zabít určité typy leukemických buněk. Studie citovala výsledky laboratorních testů, ale vědci dosud tyto výhody netestovali na lidech.
Masticha není schválená léčba rakoviny, ale studie naznačují, že může mít potenciál jako doplněk boje proti rakovině. Obvyklá dávka je 1 g denně rozdělená do tří stejných dávek po 330 mg. Masticha by nikdy neměla nahradit předepsanou léčbu rakoviny! Osoba by měla mluvit se svým lékařem, pokud si přeje vyzkoušet pryskyřici mastichu spolu s dalšími způsoby léčby.
Rizika a vedlejší účinky
Studie mastichy nezaznamenaly žádné významné nebo nebezpečné vedlejší účinky. Vzhledem k omezenému výzkumu je možné, že se mastiše budou chtít vyhnout děti, těhotné ženy a kojící ženy. Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) nereguluje doplňky z mastichy z hlediska bezpečnosti ani účinnosti. Lidé by proto při nákupu mastichy měli být opatrní a měli by používat pouze doplňky od důvěryhodného zdroje.
Souhrn
Masticha je již od antiky známý lék, který může mít některé léčivé vlastnosti. Ačkoli studie neprokázaly, že masticha dokáže léčit nebo vyléčit jakékoli zdravotní stavy, zdá se, že má nízké riziko toxicity a vedlejších účinků. Díky tomu může být masticha volbou pro lidi, kteří hledají přírodní léky na zažívací problémy nebo problémy dutiny ústní.Při online nákupu si můžete vybrat různé mastichové produkty:
- surovou mastichu
- olej
- mastichové kapsle
- žvýkačky
Před použitím mastichy nebo mastichového éterického oleje je vhodné promluvit si s lékařem. Některé přírodní doplňky mohou interferovat s určitými léky nebo mohou být pro lidi s určitými zdravotními podmínkami nebezpečné.Zdroj: https://www.google.com/url?client=internal-element-cse&cx=014687471375232199212:tugetvikqmw&q=https://www.medicalnewstoday.com/articles/mastic-gum&sa=U&ved=2ahUKEwipv4KxnMHwAhXJsaQKHQxlCV0QFjAAegQIABAC&usg=AOvVaw3YbQoJP7ejRCpjBezmI5BJ [11.5.2021]