Jednoduchý domácí test na nízkou hladinu žaludeční kyseliny

Vyzkoušejte tento domácí test, který vám pomůže zjistit nízkou hladinu žaludeční kyseliny.

Nízkou hladinu žaludeční kyseliny by měl diagnostikovat lékař; dnes si však představíme jednoduchý domácí test, který by vám mohl napovědět, zda máte nízkou hladinu žaludeční kyseliny.

Proč je žaludeční kyselina tak důležitá?

Žaludeční kyselina je nesmírně důležitá, protože je nezbytná pro správné trávení bílkovin, které jíme. Pokud potraviny nejsou správně tráveny, může to vést k celé řadě nežádoucích příznaků, jako je reflux, nadýmání, křeče a plynatost.

Je také potřebný pro účinné vstřebávání důležitých živin, jako je železo, vápník a B12. Bez jejich dostatečné hladiny se může objevit řada zdravotních problémů.

Bez dostatečného množství žaludeční kyseliny se navíc vaše tělo nemůže správně bránit proti potenciálně škodlivým mikroorganismům a může také způsobit, že částečně strávená potrava zůstane v žaludku déle, než by měla. To může způsobit kvašení potravin a tvorbu plynů, což má za následek celou řadu příznaků včetně výše popsaných.

Pokud trpíte některými z těchto příznaků, možná by stálo za to zvážit možnost, že množství kyseliny, které produkujete, není dostatečné pro správné trávení.

Existuje jednoduchý test, který si můžete provést doma a který vám pomůže zjistit, zda neprodukujete dostatek žaludeční kyseliny. Tento test není 100 % a nejlepší je, když vám nízkou hladinu žaludeční kyseliny diagnostikuje lékař.

Tento test se nazývá test sodou bikarbonátovou.

Test na žaludeční kyseliny s jedlou sodou – jak test provést

  1. Rozpusťte čtvrt lžičky jedlé sody v troše vody a vypijte ji nalačno.
  2. Pokud máte dostatečnou hladinu žaludeční kyseliny, soda se neutralizuje a přemění na plyn – to znamená, že byste měli po vypití roztoku do 3-5 minut říhat.
  3. Pokud k říhání nedochází, naznačuje to, že kyseliny není dostatek.

Jak to funguje?

Soda bikarbona (jedlá soda) a žaludeční kyselina vytvářejí v žaludku chemickou reakci. Výsledkem této reakce je plynný oxid uhličitý, který způsobuje říhání. Říhání během 3-5 minut tedy může znamenat dostatečnou hladinu žaludeční kyseliny. Říhání po této době (nebo vůbec) může upozornit na nízkou hladinu žaludeční kyseliny.

Je to přesný test?

Ačkoli se tento test historicky používá jako alternativní metoda pro testování hladiny žaludeční kyseliny a může pomoci získat určitý přehled o hladině žaludeční kyseliny, není považován za „zlatý standard“, takže by neměl být používán k určení jakékoli formální diagnózy.

Existují i jiné metody?

Vždy se nejprve poraďte s lékařem.

Pokud si myslíte, že máte málo žaludečních kyselin, můžete si pomoci tím, že budete jíst pomalu, dobře žvýkat jídlo a nebudete jíst v rychlosti.

Další strategií, jak zvýšit žaludeční kyselost přirozenou cestou, je používání hořkých látek na trávení. Hořké látky se vyrábějí z hořkých bylin a mohou normalizovat vylučování žaludeční kyseliny v těle. To může pomoci podpořit proces trávení a zmírnit příznaky zažívacích potíží, jako jsou břišní potíže, nadýmání a pocity plnosti.

Jaký je rozdíl mezi: hydrogenuhličitem sodným, jedlou sodou a sodou bikarbona?

Žádný. Jsou to 3 různé názvy pro látku (NaHCO3). Tedy pro bílý prášek, který je rozpustný ve vodě.

Jednoduchý domácí test na nízkou hladinu žaludeční kyseliny
Pixabay