Uvádíme stručný výtah původního textu Mastic Gum Kills Helicobacter pylori („Masticha zabíjí helicobacter pylori“), který byl uvěřejněn v The NEW ENGLAND JOURNAL of MEDICINE koncem roku 1998. Text zároveň komentujeme a uvádíme na pravou míru chyby, které sami autoři nebo editoři později opravili.
Dávkování mastichy proti h. pylori
Dokonce i nízké dávky mastichové pryskyřice – 1 g denně po dobu dvou týdnů (pozn.: Pozor, v mnoha zdrojích se chybně uvádí 1 mg, což je chyba, která vznikla překlepem při přepisu) – mohou velmi rychle vyléčit peptické vředy, přitom není jasné, jaký mechanismus takový účinek způsobuje. Zjistili jsme, že masticha je účinná proti Helicobacter pylori, což by mohlo vysvětlit její lečebný účinek u pacientů s peptickým vředem.
Masticha je pryskřice získávaná z kmene a hlavních listů (pozn.: Ve skutečnosti se masticha nezískává z listů, ale kromě kmene i z vedlejších větví) řečíku lentišku. Je používaná jako přísada pokrmů v oblasti Středozemního moře. Klinicky byla pryskyřice účinná při léčbě benigních žaludečních vředů a dvanáctníkových vředů. U krys vykazovala masticha cytoprotektivní a mírné antisekreční vlastnosti. Posuzovali jsme antibakteriální vlastnosti mastichové pryskyřice proti Helicobacter pylori.
… Následuje popis procesu testování…
Tyto výsledky naznačují, že masticha má reálnou antibakteriální účinnost proti Helicobacter pylori. Tato vlastnost mastichy přinejmenším částečně vysvětluje účinnost mastichy při léčbě žaludečního vředu.
…
Autoři textu Masticha zabíjí helicobacter pylori:
- Farhad U. Huwez, M.R.C.P., Ph.D.
- Barnet General Hospital, Barnet, Herts EN5 3DJ, United KingdomDebbie Thirlwell, B.Sc.
- Alan Cockayne, Ph.D.
- Dlawer A.A. Ala’Aldeen, Ph.D., M.R.C.Path.
- University Hospital, Nottingham NG7 2UH, United Kingdom