Infekce helicobacter pylori je závažné onemocnění žaludku a dvanáctníku. Mnoho pacientů s helikobakterem slyší o tomto onemocnění poprvé až v okamžiku, kdy jim lékař oznamuje výsledky vyšetření a objasňuje příčiny bolesti, nevolnosti, nadýmání. Přitom infekcí helicobacter pylori a souvisejícími potížemi trpí podle odhadů celá polovina populace.Lečba helicobacter pylori je poměrně náročná a zdlouhavá. Tradiční antibiotickou léčbu dokáže nahradit šetrnější přírodní kúra s pomocí správně zvolené a dávkované mastichy, která helicobacter pylori ničí.
Co je helicobacter pylori?
Helicobacter pylori (někdy také helikobakter pylori) je bakterie kolonizující žaludeční sliznici. Helikobakter žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku a na zdejší kyselé, pro bakterie extrémně nepříznivé prostředí se velmi dobře adaptuje. V žaludku, kde se pH pohybuje okolo 1, si helikobakter z močoviny vytváří zásaditý amoniak, který jej chrání před zničením vlivem žaludečních šťáv.

Trocha historie
Bakterie helicobacter pylori byla popsána poměrně nedávno – teprve v roce 1982, kdy australští vědci John Robin Warrena Barry Marshall poukázali na její význam při vzniku vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Helicobacter p. ale není nijak mladá. Podle provedených simulací se objevuje před 60000 lety ve východní Africe a z ní se společně s lidským hostitelem rozšiřuje do ostatních částí světa. Pro milovníky historie bude velmi zajímavá časová osa peptického vředového onemocnění a Helicobacter pylori, která vede od Hippokrata až k modernímu výzkumu.O významu objevu helikobakteru p. a jeho důsledků svědčí i fakt, že za „za objev bakterie Helicobacter pylori a její role při zánětu žaludku a žaludečním vředu“ byla Barry Marshallovi a Johnu Warrenovi udělena v roce 2005 Nobelova cena za fyziologii a lékařství.
Výskyt helicobacter pylori
Helicobacter pylori patří v dnešní době mezi nejrozšířenější infekce. Dle statistik touto infekcí trpí kolem 50 % světové populace. Přitom většina infikovaných (asi 90 % všech lidí s helikobakterem) ani netuší, že je infekcí zasažena. Je to zejména tím, že se helicobacter zpočátku nijak výrazně neprojevuje a že prvotní příznaky jsou snadno zaměnitelné s běžnými trávícími obtížemi. Výraznější zdravotní problémy spojené s rozšířením bakterie v žaludeční sliznici jsou často prvními příznaky, kterých si pacient všímá.Infekce helicobacter pylori je spojena se žaludečním a duodenálním vředem. H. pylori se vyskytuje téměř u všech pacientů s duodenálním vředem a u většiny pacientů se žaludečním vředem. Kromě toho je helikobakter klasifikován jako karcinogen 1. třídy.
Důsledky infekce h. pylori: co způsobuje Helicobacter?
Helicobacter pylori způsobuje bakteriální infekci sliznice žaludku a dvanáctníku s různými průvodními obtížemi, které mohou vyústit až v chronický zánět, případně v rakovinu žaludku. Helicobacter pylori tedy způsobuje zejména žaludeční vředy a je považován za hlavní příčinu žaludečního karcinomu. Včasná diagnostika a moderní léčba ale dokáže helikobakter eliminovat a zabránit vzniku komplikací. Důležitá je samozřejmě i prevence a ochrana před infekcí.
Přenos h. pylori
Infekce helikobakterem probíhá orálně přenosem z jiného člověka. Podle aktuálních poznatků je pravděpodobný oro-orální i feko-orální přenos z nakažené osoby nebo z předmětů, s nimiž byla infikovaná osoba v kontaktu. V prvním uvedeném případě se lze nakazit slinami nemocného člověka – přímo např. při líbání a nepřímo například použitím neumytého nádobí či příboru po nakaženém člověku. Druhá uvedená cesta přenosu je spojena s nedostatečnou hygienou jak subjektu, tak objektu infekce. I z těchto důvodů má infekce často původ v dětství, přičemž k rozvoji potíží a příznaků dochází až v dospělosti.
Příznaky helikobakteru
Při rozvoji infekce dochází k poškození přirozené hlenovité ochranné vrstvy žaludeční stěny, na kterou začnou působit žaludeční kyseliny, čímž se vyvolá gastritida (zánět žaludku). V tuto chvíli nakažený člověk pociťuje příznaky přirovnatelné k pálení žaludku a jícnu. Je několik potíží, které infekci h. pylori signalizují:
- nadýmání,
- pálení žaludku a bolesti v oblasti břicha,
- nevolnost a zvracení,
- nechutenství a pocity špatného trávení.
Pokud pociťujete tyto žaludeční problémy pravidelně a dlouhodobě, je rozvoj infekce velice pravděpodobný, tedy Helicobacter pylori se usadil ve sliznici žaludku, kde se množí.
Diagnostika – helicobacter pylori test ze stolice
Pro diagnostiku helicobacter pylori je rozhodující odborné gastroskopické vyšetření, ale relativně velmi přesné výsledky dává i domácí test. Zjistit, zda je původcem vašich žaludečních potíží skutečně helicobacter pylori, můžete docela snadno a v pohodlí domova. Pro testování použijte testovací sadu Helicobacter pylori test.
V balení najdete kromě návodu nádobku s kapalinou a odběrovou tyčinkou a testovací kazetku.
Příprava testu
- Vzorek stolice dejte do čisté a suché nádoby.
- Otevřte barevné víčko nádoby na odběr vzorku (součást balení testu).
- Po odšroubování uzávěru, na kterém je připevněná tyčinka, odeberte vzorek tak, že tyčinku postupně ponoříte do vzorku stolice na 3 – 4 různých místech. Opatrně odstraňte přebytečnou stolici, která zůstane v rýhování na konci odběrové tyčinky!
Provedení testu
- Uzávěr s odběrovou tyčinkou vraťte do nádoby a uzávěr dobře zašroubujte. Důkladně protřepejte obsah nádoby, aby se vzorek stolice řádně promíchal s roztokem v nádobě.
- Nádobu se vzorkem držte barevným uzávěrem směrem nahoru a vrchol uzávěru důkladně očistěte. Po odlomení hrotu uzávěru funguje nádoba jako kapátko. Otočte nádobu uzávěrem dolů a kápněte 3 – 4 kapky z obsahu nádoby do kulatého okna testovací kazety.
Vyhodnocení
- Výsledek vyhodnoťte po 5 – 10 minutách. (Po 15 minutách je test neplatný, nevyhodnocujte jej.)
- Jedna čára zobrazená pod písmenem C ve výsledkovém okně: negativní výsledek.
- Čáry zobrazené pod písmeny C a T ve výsledkovém okně znamenají: pozitivní výsledek.
- Pokud se do 20 minut nezobrazí žádná čára pod písmeny C a T ve výsledkovém okně: neplatný výsledek. (Pravděpodobně došlo k chybě v postupu nebo byla testovací kazeta poškozená a test je nutné zopakovat.)
Diagnostika – helicobacter pylori test z kapky krve
Druhou domácí variantou testování je možnost otestování kapky krve. Tyto krevní testy se zaměřují na detekci protilátek h. pylori ve vzorku krve. V balení testu naleznete opět vše potřebné: helicobacter pylori Ab test, dezinfekční vlhčený polštářek, lancetu, umělohmotnou pipetu na jedno použití a nádobku s roztokem. Pro testování použijte tuto testovací kazetu.
Příprava testu
- Vyjměte testovací zařízení ze sáčku a poté použijte co nejdříve.
- Umyjte si ruce důkladně mýdlem, opláchněte je čistou vodou a vysušte.
- Umístěte test na čistý a rovný povrch. Vyjměte z krabičky sterilní (zelenou) lancetu určenou
k píchnutí do prstu a malou plastovou pipetu
určenou pro odběr krve. - Jemně, alespoň po dobu 30 vteřin masírujte prst, ze kterého uskutečníte odběr (obvykle prostředníček).
- Dezinfikujte konec prstu přiloženým dezinfekčním polštářkem. Po dezinfekci počkejte 30 – 60 sekund pro úplné vysušení pokožky.
- Sundejte průhledné víčko lancety. Umístěte lancetu k boční části konce prstu a zatlačte na ni.
Ucítíte jemné píchnutí. Hrot jehly se po píchnutí bezpečně vtáhne zpět.
Provedení testu
- Pipetu držte ve vodorovné poloze, zmáčkněte ji v horní části a její špičku přiložte ke kapce krve.
- Povolením zmáčknuté pipety nasajete kapku krve do pipety. Odeberte dostatečné množství (2 – 3 kapky).
- Přiložte pipetu ke kulatému okénku (S) na testovací kazetě, pipetu stiskněte a kápněte 2 kapky
krve do okénka testovací kazety. Počkejte, dokud se krev zcela nevstřebá. - Otevřete přiloženou nádobku s roztokem a otočte ji otvorem dolů. Kápněte 1 – 2 kapky z obsahu
nádobky do kulatého okna testovací kazety (S). - Výsledek vyhodnoťte po 10 minutách. Neinterpretujte výsledek po 20 minutách.
Vyhodnocení
- Jedna čára zobrazená pod písmenem C ve výsledkovém okně znamená, že je výsledek negativní.
- Čáry zobrazené pod písmeny C a T ve výsledkovém okně znamenají, že je výsledek pozitivní.
- Pokud se do 20 minut nezobrazí žádná čára pod písmeny C a T ve výsledkovém okně, výsledek je
neplatný; došlo k chybě v postupu anebo byla testovací kazeta poškozená a test je nutné zopa-
kovat.
Přírodní léčba helicobacter pylori
Účinnost mastichy při léčbě helicobacter pylori
Jak se zbavit Helicobacter pylori bez antibiotik? Masticha byla v rámci výzkumu označena dosti expresivně jako „zabiják helicobacter pylori“. Masticha je tak při správném užívání alternativou k náročné antibiotické léčbě. Mastichová kúra nezkracuje délku léčby a tak eradikce helikobakteru trvá obvykle 5 – 6 týdnů.
Užívání a dávkování mastichy při helicobacteru
Pro úspěšnou léčbu infekce je nutné volit správné přípravky, užívat dostatečnou dávku mastichy a užívat ji dostatečně dlouho. Dodržujte tyto zásady:
- Volte mastichu v kapslích. Pokud máte problém s polykáním kapslí, užívejte prášek v sáčcích v přibližně 1,2 násobku doporučené dávky.
- Užívejte nejméně 1.200 mg, optimálně 1.400 – 2.000 mg denně. Dávku rozdělte a užívejte ráno a večer.
- Při výpočtu denní dávky čtěte podrobně složení mastichového přípravku a počítejte pouze s čistým obsahem mastichy. Pro léčbu helicobacter pylori nemají dodatečné látky význam. (Ideální jsou přípravky s mastichou bez přísad.)
- Užívejte před jídlem nejméně 30 minut nebo nejdříve 2 hodiny po jídle.
- Užívejte nejméně 6 týdnů a to i pokud se vám uleví dříve. Optimálně užívejte 60 dní.
Doporučená masticha
Originální chioská masticha je účinná při léčbě infekce helicobacter pylori sama o sobě, takže s ohledem na cenu vybírejte ideálně přípravky se 100% obsahem mastichy bez zbytečného balastu. To nejlepší je zde:
- Masticha Strong&Pure – kapsle
- Čistá masticha bez přísad, obsah kapsle 350 mg. Je v různých balení po 20, 40, 240 a 480 kapslích. Velké balení pokryje kompletně mastichovu kúru.
- Užíváte 4 – 5 kapslí denně obvykle rozložené na ranní a večerní dávku.
- Koupíte v každé drogerii DM, v lékárnách a zaručeně přímo na Masticlife.cz
- MastichaTherapy mastichové kapsle
- Čistá masticha, 350 mg v kapsli, dóza 90 kapslí.
- Užíváte 4 – 5 kapslí denně stejně jako Masticha Strong&Pure.
- Vychází dráž, než Masticha Strong&Pure a koupíte je v Masticha shopu.
- Masticha Comfort
- Prášek, pokud máte problém s polykáním kapslí.
- Mastichový prášek v sáčcích po 2 gramech. V balení je 28 sáčků. Velmi praktické řešení – každý sáček představuje přesně odměřenou dávku.
- Užíváte 2 sáčky denně.
- Koupíte v mnoha eshopech nebo přímo na masticlife.cz
Galerie doporučené mastichy při léčbě helicobacter pylori

Masticha Strong&Pure, 240 kapslí
Toto jedno velké balení mastichových kapslí vydrží na celou mastichovou kúru při infekci helicobacter pylori. V kapslích je pouze čistá masticha, takže užíváte 4 kapsle denně. Prodává se také v menším balení, ale to se vám při helikobakteru nevyplatí. Můžete kombinovat i s dalšími mastichovými výrobky.
Mastiha Therapy, 90 kapslí
V podstatě totožný přípravě jako Masticha Strong&Pure, balení v dóze na rozdíl od blisterů. Vychází o něco dráž a musíte koupit alespoň dvě balení.

Mastichový prášek v sáčcích – Masticha Comfort
Comfort se jmenuje proto, že se „komfortně“ užívá. Je to varianta pro případ, že těžce polykáte prášky. Užíváte dva sáčky denně.