Co je masticha a jak se používá?

Antimikrobiální účinky mastichy

Zde najdete více o tématu: co je masticha a jak se používá? Jedná se o překlad původního článku na webu www.healthline.com

Co je to masticha?

Masticha (pryskyřice ze stromu Pistacia lentiscus) je jedinečná pryskyřice, která pochází ze stromu pěstovaného ve Středomoří. Po celá staletí se pryskyřice používala ke zlepšení trávení, zdraví ústní dutiny a zdraví jater. Obsahuje antioxidanty, které údajně podporují jeho terapeutické vlastnosti.V závislosti na vaší individuální potřebě lze žvýkací pryskyřici žvýkat jako žvýkačku nebo ji použít v prášcích, tinkturách a kapslích. Můžete také lokálně aplikovat mastichový éterický olej, který vám pomůže léčit určité kožní stavy. Pokračujte v čtení, abyste zjistili, jak můžete tuto doplňkovou terapii přidat do své rutiny.

Masticha může pomoci zmírnit zažívací potíže

Článek z roku 2005 uvádí, že mastichu lze použít k úlevě od bolesti břicha, bolesti a zánětu. Pozitivní účinek mastichové pryskyřice na trávení může být způsoben antioxidanty a protizánětlivými sloučeninami, které obsahuje. Je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se dozvěděli více o přesných mechanismech, ve kterých masticha funguje.

Jak používat: Vezměte 250 miligramů (mg) kapslí s mastichou 4krát denně. Můžete také přidat 2 kapky oleje z mastichy do 50 mililitrů (ml) vody, abyste vytvořili ústní vodu. Nepolykejte tekutinu.

Masticha může pomoci snížit výskyt bakterie H. pylori

Malá studie z roku 2010 zjistila, že masticha může zabíjet bakterie Helicobacter pylori. Vědci zjistili, že 19 z 52 účastníků se úspěšně zbavilo infekce po dvou týdnech žvýkání pryskyřice. Účastníci, kteří kromě žvýkání mastichové pryskyřice užívali antibiotikum, zaznamenali nejvyšší úspěšnost. H. pylori je střevní bakterie související s vředy. Stala se odolnou vůči antibiotikům, ale masticha je stále účinná.

Jak používat: Žvýkejte 350 mg čisté mastichy třikrát denně, dokud infekce nevymizí.

Masticha může pomoci při léčbě vředů

Infekce H. pylori může způsobit peptické vředy. Starší výzkumy naznačují, že antibakteriální vlastnosti mastichy mohou bojovat proti bakteriím H. pylori a šesti dalším bakteriím způsobujícím vředy. To může být způsobeno jeho antibakteriálními, cytoprotektivními a mírnými antisekrečními vlastnostmi.Vědci zjistili, že dávky 1 mg mastichy denně inhibuje růst bakterií. K dalšímu prozkoumání těchto vlastností a posouzení jejich účinnosti je stále zapotřebí novější výzkum.

Jak používat: Užívejte doplněk stravy s mastichou. Dodržujte informace o dávkování poskytnuté výrobcem.

Může pomoci zmírnit příznaky zánětlivého onemocnění střev (IBD)

Výzkum prezentovaný v recenzi z roku 2015 naznačuje, že mastichová pryskyřice může pomoci zmírnit příznaky Crohnovy choroby, což je běžná forma IBD.V jedné malé studii došlo u lidí, kteří užívali mastichovou pryskyřici po dobu čtyř týdnů, k výraznému snížení závažnosti jejich zánětlivých příznaků. Vědci také zjistili sníženou hladinu IL-6 a C-reaktivního proteinu, což jsou markery zánětu.K pochopení přesných mechanismů, ve kterých masticha funguje, je zapotřebí rozsáhlejších studií. Je zapotřebí dalšího výzkumu zaměřeného na použití mastichy k léčbě Crohnovy choroby a dalších forem IBD.

Jak používat: Vezměte 2,2 gramů (g) mastichového prášku rozděleného do 6 dávek po celý den. Pokračujte v používání po dobu čtyř týdnů.

Masticha může pomoci snížit hladinu cholesterolu

Studie z roku 2016 zjistila, že masticha může mít pozitivní vliv na hladinu cholesteroluÚčastníci, kteří užívali mastichu po dobu osmi týdnů, zaznamenali nižší hladinu celkového cholesterolu než ti, kteří užívali placebo.Lidé, kteří užívali pryskyřici mastichu, také zaznamenali nižší hladinu glukózy v krvi. Hladina glukózy je někdy spojena s vysokou hladinou cholesterolu. Vědci také zjistili, že mastichová pryskyřice měla větší účinek na lidi s nadváhou nebo obezitou. Ke skutečnému určení potenciální účinnosti je stále zapotřebí dalšího výzkumu s větší velikostí vzorku.

Jak používat: Vezměte 330 mg mastichové pryskyřice třikrát denně. Pokračujte v používání po dobu osmi týdnů.

Pomáhá podporovat celkové zdraví jater

Podle jedné studie z roku 2007 může pryskyřice masticha pomáhat předcházet poškození jater. Účastníci, kteří užívali 5 g prášku z mastichové gumy po dobu 18 měsíců, zaznamenali nižší hladinu jaterních enzymů souvisejících s poškozením jater než účastníci, kteří ne.Výzkum pokračuje, aby se dozvěděli více o hepatoprotektivním účinku mastichy. Jedna novější studie zjistila, že je účinná pro ochranu jater (studie provedená na myších).

Jak používat: Vezměte 5 g prášku z mastichy denně. Toto množství můžete rozdělit na tři dávky užívané po celý den.

Masticha může pomoci předcházet zubnímu kazu

Vědci v malé studii z roku 2014 zkoumali účinek tří typů mastichy na hladinu pH i bakterií ve slinách. V závislosti na jejich skupině účastníci žvýkali čistou mastichovou pryskyřici, xylitolovou mastichovou pryskyřici nebo probiotickou pryskyřici třikrát denně po dobu tří týdnů.Kyselé sliny, bakterie streptokoků Mutans a bakterie Lactobacilli mohou vést ke kazům. Vědci zjistili, že všechny tři typy žvýkaček snižují hladinu streptokoků Mutans. Hladiny laktobacilů byly mírně zvýšeny ve skupinách s použitím čistých a xylitolových pryskyřic. Hladiny laktobacilů však významně poklesly ve skupině užívající probiotickou mastichovou pryskyřici.Stojí za zmínku, že probiotická masticha způsobila, že pH slin výrazně pokleslo, čímž bylo kyselější. Kyselé sliny mohou vést k problémům se zdravím zubů, proto se probiotická mastichová pryskyřice nedoporučuje používat při prevenci dutin. Jsou zapotřebí další studie zahrnující větší velikost vzorku.

Jak používat: Žvýkejte kousek mastichové pryskyřice třikrát denně. Po jídle žvýkejte žvýkačku po dobu nejméně pěti minut.

Může pomoci při léčbě příznaků alergického astmatu

Mastichová pryskyřice má protizánětlivé vlastnosti, díky nimž může být užitečná při léčbě alergického astmatu. Tento typ astmatu často zahrnuje zánět dýchacích cest, eozinofilii a hyperreaktivitu dýchacích cest.Ve studii na myších z roku 2011 mastichová pryskyřice významně inhibovala eosinofilii, snižovala hyperreaktivitu dýchacích cest a inhibovala produkci zánětlivých látek. To mělo pozitivní účinek na plicní tekutinu a zánět plic. Testy in vitro zjistily, že mastichová pryskyřice inhibovala buňky, které negativně reagují na alergeny a způsobují zánět dýchacích cest.I když jsou tyto výsledky slibné, jsou zapotřebí další studie ke stanovení účinnosti u lidí.

Jak používat: Užívejte 250 mg mastichové pryskyřice v kapslích 4krát denně.….

Možné vedlejší účinky a rizika

Mastichová pryskyřice je obecně dobře snášena. V některých případech to může způsobit bolest hlavy, podráždění žaludku a závratě. Abyste minimalizovali nežádoucí účinky, začněte s nejnižší možnou dávkou a postupně se propracujte až k plné dávce.Doplňky jako masticha nejsou regulovány americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Mastichu byste měli kupovat pouze od výrobce, kterému důvěřujete. Vždy postupujte podle pokynů k dávkování uvedených na štítku a pokud máte jakékoli dotazy, poraďte se se svým lékařem. Alergické reakce jsou také možné, zejména u lidí, kteří mají alergii na kvetoucí rostlinu Schinus terebinthifolius nebo jiné druhy Pistacií.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, neměli byste užívat mastichu.

Sečteno a podtrženo

Přestože se masticha obecně považuje za bezpečnou, měli byste se před použitím poradit se svým lékařem.Tento alternativní lék nemá nahradit váš léčebný plán schválený lékařem a může interferovat s léky, které již užíváte.Se souhlasem lékaře můžete doplněk zapracovat do své každodenní rutiny. Možná budete moci snížit riziko nežádoucích účinků tím, že začnete s malým množstvím a postupem času zvyšujete dávku.Pokud začnete pociťovat neobvyklé nebo přetrvávající nežádoucí účinky, přestaňte přípravek používat a navštivte svého lékaře.

Co je masticha a jak se používá?

Zdroj textu: https://www.healthline.com/health/mastic-gum#takeaway (2.7.2021)