Jaké účinky má masticha?
A její prospěšný vliv na lidský organismus jsou známé tisíciletí. O všestranném použití mastichy se můžeme dočíst ve starých lékařských knihách a herbářích. Z hlediska moderní vědy ovšem nejde o fakta, ale o pouhá tradovaná tvrzení, tedy o domněnky neověřené seriózním výzkumem.
Vědecké týmy se účinky a léčebným použitím mastichy začaly zabývat až koncem 20. století. Výsledky mnohdy předčily původní předpoklady.Na těchto stránkách přináším překlady článků o výzkumech provedených v různých oblastech léčebného použití mastichy. V textech uvádím i seznam literatury a odkazy na použité zdroje.
Terapie – na co pomáhá masticha?
Jaké tedy jsou účinky mastichy a na co cílí masticha terapie? Aktuální EU povolené tvrzení „masticha přispívá k normálnímu zažívání“ již v praxi obstojí jen v případě, že za příspěvek k normálnímu zažívání budeme považovat významné léčivé vlastnosti mastichy v oblasti zažívání, které často v účinnosti zásadně předčí běžně dostupné léky. Důležitým aspektem přitom je, že chios masticha je čistě přírodní surovina (pokud se vyhnete preparátům, které mastichu s nějakými umělými připravky kombinují).
Masticha terapie je zároveň čistá přírodní procedura.
Kdy užívat mastichu a jak se užívá? A na co masticha pomáhá?
- Účinná léčba infekce helicobacter pylori
- Žaludeční vředy – souvisí úzce s eliminací helikobakteru
- Pálení žáhy
- Potíže trávení obecně – nadýmání, plynatost
- Masticha snižuje krevní tlak. Pro lidi trpící vysokým tlakem je vynikající zpráva, naopak, pokud trpíte nízkým tlakem, při užívání mastichy vždy kontrolujte svůj krevní tlak.
- Cholesterol – harmonizace hladiny LDL/HDL
- Reflux jícnu. Masticha mírní všechny související potíže – kyselost v ústech, zápach z úst, záněty dásní a zubní kaz…
Masticha se užívá na lačný žaludek, 30 minut před jídlem. Dávkování dle doplňku stravy.
Jakou mastichu užívat?
Jsem velkým milovníkem mastichy a tu pravou původní – kousky pryskyřice – doporučuji žvýkat pravidelně. Pokud netrpíte žádnými velkými obtížemi, nehledíte na pravidelnost, je to ideální a navíc přírodní forma. Žvýkání ale není pro každého. Pro někoho může být únavné nebo esteticky a společensky nevhodné.
V tom případě volte mastichové kapsle nebo šáčky. Jsou poměrně snadné na užívání a velmi účinné přímo v žaludku.Při preventivním užívání se vyplatí prebiotické kapsle kombinující prášek z mastichy s čekankovým inulinem. Masticha+ Prebiotic vycházejí levněji a stačí užívat 1 – 2 kapsle denně. Balení pak vydrží až déle než 5 měsíců.
Při léčbě infekce helicobacter pylori, při refluxu, silném pálení žáhy… jsou nutné čisté kapsle v dávce až 1,5 gramu denně. Ideální je produkt od asociace výrobců mastichy nebo složením totožný, ale levnější Masticha Strong&Pure.
Pro pohodlné užívání mastichy v přesném dávkování je vhodná Masticha Comfort, která obsahuje vysokou dávku mastichy balenou po sáčcích pro přímé užívání. Je to výborný produkt, pokud máte potíže s polykáním kapslí, což je při refluxu a zažívacích potížích časté.
Trávicí systém a Helicobacter pylori
Jaké má masticha účinky na trávící systém? Uleví obtížím?
Právě prevence a léčba onemocnění trávicího systému je téma, kterému je při výzkumu chioské mastichy věnovaná největší pozornost. Průlomový byl v tomto směru článek Masticha zabíjí helicobacter pylori, který popisuje překvapivé výsledky při testování mastichy u pacientů s žaludečním vředem a infekcí helicobacter pylori.
Účinky mastichy na trávicí systém
Účinky chioské mastichy v prevenci a léčbě onemocnění trávicího systému.
Účinky mastichy na Helicobacter pylori
Infekce, důsledky, diagnostika a léčba infekce helicobacter pylori.
další studie a účinky
Refluxní choroba jícnu
Účinky Chios mastichy při refluxním onemocnění jícnu (refluxu)
Dentální a ústní hygiena
Antimikrobiální účinky
Ateroskleróza a LDL cholesterol
Doporučuji, velmi příjemý, citlivý ke kůži. Byla jsem překvapena a velmi spokojena.
Oldřiška
Sprchový gel s mastichou a aloe